Klimatyzacja precyzyjna

Klimatyzacja precyzyjna - zastosowanie

Nowoczesne systemy informatyczne potrzebują stałych i optymalnych warunków pracy. Serwerownie generują bardzo duże ilości ciepła na bardzo małych powierzchniach.
Jednocześnie są na to ciepło bardzo wrażliwe. Wzrost temperatury zaledwie o kilka stopni może zmniejszyć wydajność urządzeń, a nawet spowodować ich uszkodzenie.
Zapewnienie optymalnych warunków pracy wydłuża żywotność i minimalizuje ryzyko wystąpienia kosztownych awarii.
Dlatego dla poprawnego i bezawaryjnego działania serwerowni niezbędna jest precyzyjna kontrola nad temperaturą oraz wilgotnością.
Z pomocą przychodzą systemy klimatyzacji precyzyjnej, przeznaczone do utrzymania optymalnych warunków pracy systemów teleinformatycznych.

Ze względu na specjalne przeznaczenie klimatyzacji precyzyjnej różni się ona znacząco od klimatyzacji komfortu, stosowanej w domach, czy biurach.

Urządzenia przystosowane do obsługi serwerowni wyróżnia:

 

Konstrukcja klimatyzatorów

Najczęściej urządzenia występują w formie klimatyzatorów szafowych. Urządzenia wymagające zapewnienia optymalnych warunków pracy umieszczane są wewnątrz klimatyzatora szafowego. Dzięki temu możliwe jest bardzo precyzyjne utrzymywanie odpowiedniej temperatury, wilgotności, a także czystości powietrza.

Praca całoroczna klimatyzatorów

Klimatyzacja precyzyjna ma za zadanie utrzymywanie odpowiedniej temperatury pracy urządzeń teleinformatycznych. Ale w przeciwieństwie do klimatyzacji komfortu pracuje 24 godziny na dobę i to przez cały rok! Dlatego ważne jest, aby urządzenia wydajnie chłodziły przy skrajnie niskich i skrajnie wysokich temperaturach zewnętrznych. Ważna jest także bezawaryjność takich rozwiązań, dlatego stosuje się urządzenia najwyższej jakości, a także szereg zabezpieczeń.

Regulacja wilgotności

Właściwa wilgotność powietrza jest bardzo ważnym parametrem wpływającym na pracę urządzeń elektronicznych. Zarówno niska, jak i zbyt wysoka wilgotność powietrza może prowadzić do awarii urządzeń.
Przy niskiej wilgotności mogą występować mikrowyładowania elektrostatyczne, które prowadzą do trwałych uszkodzeń urządzeń elektronicznych. Wysoka wilgotność jest równie szkodliwa dla elektroniki, może powodować zwarcia, a także utlenianie elementów układów scalonych.

Bezawaryjność

Awaria serwerowni może być katastrofalna w skutkach i bardzo kosztowna, dlatego chłodzenie urządzeń nie może być oparte tylko na jednym urządzeniu.

Najczęściej stosuje się system pracy naprzemiennej. Co najmniej dwa klimatyzatory sterowane są przez automatykę i pracują naprzemiennie. Takie rozwiązanie ma kilka zalet, a przede wszystkim wydłuża żywotność urządzeń. W przypadku awarii jednej jednostki, automatycznie zostanie uruchomiony drugi klimatyzator. Możliwa jest także praca obu jednostek jednocześnie, jeśli jeden klimatyzator nie osiąga odpowiedniej wydajności.

Oferujemy profesjonalny serwis i montaż klimatyzatorów szafowych.

Zadzwoń do naszego doradcy i dowiedz się więcej.
22 490 30 05